RSS

TTNet’in verdiği AirTies modemde DNS değiştirmek

Ekim 18

Sizde TTNet’in kampanyasından modem alanlardan mısınız? Farkındaysanız kendi makinanızda DNS ayarlarını değiştirmediğiniz sürece bazı sitelere ‘bu site mahkeme kararıyla erişime kapatılmıştır’ yazısından sebep ulaşamıyorsunuz. AirTies modemin yönetici konsolunda kendi istediğiniz DNS numaralarını girmek mümkün ama ilk 2 satırı TTNet’in DNS numaralarına ayırıp, 3. satırı sizin DNS numaranıza ayırmışlar. Peki bunu aşmanın bir yöntemi yok mu? Elbette var.Öncelikle belirtmem gereken bir şey var, bu anlatım hemen hemen sadece kopyala & yapıştır mantığındadır. Sadece şifre sorulan pencerelere sizin elle bilgi girmeniz gerekir.Normalde AirTies modemimize web arayüzünden bağlanıyoruz, bugün değişiklik yapıp telnet arayüzünden bağlanacağız. Burada bağlanacağımız adres standart olmadığı için hangi adrese bağlanmamız gerektiğini bilmek gerekiyor ve bu adresi bulmak çok basit, ya ağ bağlantılarım kısmındaki bağlantılara sağ tıklayıp durum kısmından öğrenin, ya da saatin yanındaki bağlantıya çift tıklayıp, Destek sekmesine bakın. Sizin aradığınız numara Default Gateway veya Varsayılan Ağ Geçidi numarası olacak.

Windows kullanıcıları şu adımları takip etmeliler;
Başlat > Çalıştır > telnet 192.168.2.1 > Enter/Return/OK/Tamam
Karşınıza -muhtemelen- siyah bir ekran içerisinde Username soran bir pencere gelecek, kullanıcı adınız root. Şifre işi biraz değişik, eğer web arayüzünde herhangi bir şifre tanımlıysa tanımladığınız şifreyi girin, eğer tanımlamadıysanız sadece Enter/Return’e basın ama kabul etmiyorsa web arayüzünden bir şifre tanımlamanız gerekebilir.Eğer login olmayı başardıysak sadece aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırmamız yeterli olacak;

cd /etc/
echo nameserver 208.67.222.222 > dproxy.conf
echo nameserver 208.67.220.220 >> dproxy.conf
exit

Eğer dikkat ettiyseniz ikinci satırda > yerine >> var. Yanlış yazmadım merak etmeyin. Şimdi web arayüzüne geçin ve DNS ayarlarında gri alanda bu girdiğimiz numaraların durduğundan emin olun, daha sonra kaydete tıklayın. Eğer kaydete tıklamazsanız muhtemelen ayarlar bir sonraki başlangıçta silinecektir.Dikkat! Bu yazı sadece bilgilendirme amacı ile yazılmıştır, modeminizin başına gelebileceklerden ve/veya ayarlarının saçmalamasından kesinlikle sorumlu olmadığımı bilmenizi isterim.

Windows7 kullanılarında telnet bulunmayabilir. Telnet bağlantısı için putty programını indirip kullanabilirsiniz.

Arama Terimleri:

 

Posted by on 18 Ekim 2009 in Bilgisayar

Leave a comment

Bir Cevap Yazın