RSS

Autocad Dosya Kaydet penceresi açılmıyor sorunu !

Ekim 15

AutoCAD veya Autocad Civil 3D’ de çizim kaydetmek veya açmak istediğiniz zaman File (dosya) komutundan açmak istediğiniz zaman ”bazı (ne zaman olduğunu henüz anlamadığım) durumlarda” ekrana bir pencere açılmaz onun yerine komut satırından ”command lines” kaydetmenizi veya seçmenizi ister, buyüzden de çizim dosyanızı seçemez ve bir türlü çalısmaya başlayamazsınız ! çalışsanız bile, istediğiniz yere kaydedemezsiniz dosyanızı.

Böyle bir sorunla karşılaşırsanız yapmanız gereken komut satırına ”filedia” yazıp enter yapmaktır. Komut satırın da bu sefer <> içindeki değeri <0> veya <1> isteyecekdir. Bu satırda <1> yapmanız gerekmektedir.
<0> seçerseniz; kayıt (save) ve açma (open) işlemi komut satırından yapmaya devam eder (ki bu istemediğimiz durum (!) ),
değeri <1> seçerseniz ise kayıt(save) ve açma(open) işlemi için yeni bir pencere açar.Böylelikle bilgisayarımızdan istediğimiz dosyayı rahatça seçebilir.

İlave bilgi:

FILEDIA sistem değişkeni Open ve Save komutları gibi dosya diyalog kutusu kullanan komutların çalışması sırasında diyalog kutusunun açılıp açılmayacağını belirler. Değeri 1 olursa diyalog kutusu açılır. Değeri 0(sıfır)sa diyalog kutusu gözükmez gerekli path ve seçenekler komut satırından girilir.

CMDDIA sistem değişkeni ise diyalog kutusu içeren komutların çalışırken diyalog kutusu kullanıp kullanmayacağını belirler. Değeri 1 olursa komutlar çalışırken diyalog kutusu açılır. Eğer değeri 0(sıfır) sa komutlar çalışırken gerekli parametreler komut satırından girilir.

Ayrıca bu sistem değişkenlerini hiç değiştirmeden anlık olarak müdehale etmemize yarayan operatörlerde mevcut.
Örneğin FILEDIA değişkeni 0 olduğu zaman diyalog kutusu kullanmamız gerekirse komutu çalıştırdıktan sonra komut satırına ~ yazıp onaylamamız yeterli. O aşamadan sonra file diyalog kutusu açılacaktır.
Bu tarz bir operatör CMDDIA için de mevcut. Örneğin BLOCK komutunu bir sefere mahsus diyalog kutusu açmadan çalıştırmak istiyoruz diyelim. Bu işlem için CMDDIA komutunu önce 0 yapıp, komutu kullanıp, değişkeni tekrar 1 yapmak oldukça zamhetli bir iş. Onun yerine komutu -BLOCK şeklinde komutun önünde  ekleyerek yazarsak cmddia 1 olduğunda bile diyalog kutusu açılmayacaktır.

Arama Terimleri:

 

Posted by on 15 Ekim 2009 in Bilgisayar

13 Comments

13 responses to “Autocad Dosya Kaydet penceresi açılmıyor sorunu !

Bir Cevap Yazın