RSS

Cep telefonu zararsız çıktı! İnanan yok!

Ekim 21

Bir grup bilim adamı cep telefonunu masum çıkartan bir araştırma yaptı. Ancak bilim ve sağlık camiası şüpheler içeren araştırmayı çok da önemsemedi…

Cep telefonu kullanımının beyin tümörüne ya da herhangi bir sağlık sorununa yol açıp açmadığı 20 yıldan bu yana tartışılan bir konuydu.

Bir çok araştırma cep telefonlarının güvenli olduğunu kaydetse de kuşkular giderilmemişti. Ancak bugüne dek yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri, cep telefonu kullanımının beyin tümörü oluşması riskini artırmadığını ortaya koydu. Araştırmanın sonuçları İngiliz Tıp Dergisi’nde yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü bu yıl başlarında cep telefonu kullanımını “büyük olasılıkla kanserojen” olarak nitelendirirken cep telefonlarını, kahve ile aynı kategoriye yerleştirmişti.

Danimarka’da yürütülen son araştırmaya ise, 18 yaşın üzerinde cep telefonu kullanan 350 binden fazla denek katıldı. Araştırma, cep telefonlarının beyin ve merkezi sinir sisteminde tümör oluşması riskini artırmadığı sonucuna vardı.

Ama uzmanlar bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. Özellikle çocuklarda cep telefonlarının nasıl bir etkisi olduğuna ilişkin yeterli çalışma bulunmuyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı hala, 16 yaş altındaki çocukların cep telefonlarını ancak gerekli olduğu durumlarda kullanmaya ve görüşmeleri de kısa kesmeye çağırıyor. Son bulgulara tepkiler de çeşitli oldu.

Kimi uzmanlar bulguları tatminkar diye değerlendirirken, kimileri de denek seçimini eleştirdi; cep telefonlarını en çok kullanan meslek sahibi kişilerin araştırmaya dahil edilmemiş olmasına dikkat çekti.

 

Posted by on 21 Ekim 2011 in Genel

Leave a comment

Bir Cevap Yazın