Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/karaicom/public_html/wp-content/plugins/microkids-related-posts/microkids-related-posts.php on line 645
RSS

Otoda çocuk koltuğu 1 Haziran’da zorunlu!

Şubat 22

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/karaicom/public_html/wp-content/plugins/microkids-related-posts/microkids-related-posts.php on line 645

Otoda çocuk koltuğu 1 Haziran’da zorunlu! Otoda çocuk koltuğu 1 Haziran’da zorunlu!

1 Haziran’dan itibaren çocuk koltuğu zorunlu hale gelirken, kazalarda çocuk ölümü yüzde 40’ı buluyor. Çocukların % 80’i oto koltuğunda seyahat etmiyor

Türkiye her yıl 5 bine yakın insanını trafik kazalarına kurban veriyor. Buna takibi yapılmayan yaralanma sonrası ölümler de eklendiğinde rakam iki katına çıkarak ürkütücü bir boyuta ulaşıyor.

Çocuklar ise trafik kazalarından en fazla etkilenen kesimi oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre Türkiye, trafik kazalarında ölen 0-14 yaş grubu sıralamasında 5’inci sırada bulunuyor.

Araçlarda çocuk koltuğunu zorunlu tutan Avrupa’da kazalarda çocuk ölümü yüzde 2 iken, bizde ise yüzde 40’ları buluyor.

BOY 150 CM, KİLO 36

Türkiye’de araç içinde çocukların yüzde 80’inin seyahat güvenliği sağlanmıyor. Kazaya bağlı ölümlerde 0-9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı oto koltuğu kullanılmaması sebebiyle yaşamını yitiriyor.

Bu rakamlar ailelerin, bu konuda daha hassas davranmaları gerektiğini bir kez daha kanıtlarken, oto koltuğu kullanım zorunluluğu 1 Haziran’da yürürlüğe giriyor.

Buna göre araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’nin altındaki çocukların taşınması sırasında çocuk bağlama sistemleri zorunlu olacak. 135 cm’den uzun çocuklar ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilecek.

Uygulama yürürlüğe girmeden önce e-bebek’in yaptırdığı bir araştırma düşündürücü sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye’de oto koltuğuna oturtulması gereken çocukların yüzde 80’den fazlası oto koltuğunda seyahat etmiyor. Aileler, çocukların yaklaşık yüzde 30’unun aracın ön koltuğuna oturmasına izin veriyor.

Kullanım kriterleri bilinmiyor

e-bebek’in 16 ilde 15 yaş üstü 1.554 katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırmada, çocukların kaç yaşına kadar oto koltuğuna oturtulmaları gerektiğini bilmeyenlerin oranı yüzde 64.4 iken, katılımcıların yüzde 96.5’i ise kaç cm boy ve kilonun altındaki çocukların oto koltuğuna oturtulması gerektiği ile ilgili soruya ‘bilmiyorum/ fikrim yok’ yanıtını verdi.

20 km hızda bile risk var

Son yıllarda Türkiye’de araçlarda çocuk koltuğu kullanımı yaygınlaştı. Ancak hâlâ ABD ve Avrupa’daki kadar değil. Birçok aile, çocukların anne kucağında yolculuk etmesini ya da arka koltukta oturmasını yeterli görüyor.

En kötüsü de seyir halindeki birçok otomobilde ön koltukta bir çocuğa sıklıkla rastlanıyor. Bu da çocukları kazaların açık hedefi haline getiriyor. Saatte 20 km hızla giderken bile meydana gelebilecek kazalarda çocuklar ölümlü yaralanmalara maruz kalabiliyor. Çocuk koltuğunun doğru kullanılması ile çocuk ölümlerinin yüzde 71 azaldığı ifade ediliyor.

Arama Terimleri:

 

Posted by on 22 Şubat 2010 in Genel

Leave a comment

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın