Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/karaicom/public_html/wp-content/plugins/microkids-related-posts/microkids-related-posts.php on line 645
RSS

20-12AOBP düzenlemesi

Mayıs 31

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/karaicom/public_html/wp-content/plugins/microkids-related-posts/microkids-related-posts.php on line 645

Önce şunu söyleyeyim. Fen lisesi mezunuyum (2007) bu yıl tekrar sınava giriyorum. Öylesine değil. 2007 yılında 13821 sıralama ile girdiğim bölümümü sevmediğimden bıraktım.

Bizim okulda hocalar nasıl olsa “ağırlıklandırma” ile yükseleceğini düşünerek tembelliği önlemek için yüksek notlar vermekten kaçınırlardı. Bu durumda ben 100 üzerinden 95,87 AOBP aldım. Diploma notum 86,6
Durduk yere elimden net 5.562 puan gitti.

Bu puan benim hakkım mıydı? Hakkımdı.
Neden? Bana yazılılarda olimpiyat soruları değerinde sorular soruluyordu. Düz liseye de bu soruları sorsalar sistem ancak adil olurdu.
Düz liseye de aynı soruları sorsaydılar düz liseden kimse mezun olabilir miydi? Orasına siz karar verin.

Ben belli bir seviyenin üzerinde eğitim gördüm. Bunun karşılığında okuldan gelen puanım “gerektiği gibi” okulumun mezun olduğum dönemdeki üniversite sınavı başarısına göre yükseliyordu. Şimdi düz lise ile aynı kalitedeymiş(tamamen eğitimi kastediyorum) gibi değerlendiriliyor. Neden gerektiği gibi tekrar olsa da yazıyorum: Benim sınavlarım düz lisenin hayal edemeyeceği zorlukta idi.

Bugün dersanede sevinenlere baktım. Bunlar en düşük sınıftaki zar zor mezun olmuş kişiler.

Bunlar rakibim mi? Değil fakat 24000 ile 16000 arasında 13 puan olduğuna göre (sınıftaki arkadaşlar ile karşılaştırma yaptık.) ve 25000 den 10000 arasında bir sürü anadolu lisesi öğrencisi olduğuna göre ben hedefimden en az birkaç bin sıra uzaklaşmış oldum, zarardayım.

Düz lisede 85 puan “x” kadar çalışma ve bilgi gerektiriyorsa fen lisesinde en az “3x” gerektiriyor. Nerede benim “2x” kadar çalışmamın emeğimin karşılığı?

Umuyorum bu yanlıştan çok geç olmadan dönülür.

Arama Terimleri:

 

Posted by on 31 Mayıs 2012 in Genel

Leave a comment

Bir Cevap Yazın