RSS

Pencereden yola bakma vergisi kalktı

Kasım 26

Fatih Belediyesi, Millet Caddesi’ne bakan evlerden ‘beton asfalt vergisi’ istedi. Ama bunun gerekçesini açıklamayınca vergi mahkemeden döndü

DEMET BİLGE ERGÜN (Arşivi)

İSTANBUL – Kübra Üzel, Millet Caddesi üzerinde evi olan binlerce vatandaş gibi bir tebligat aldı. Caddede onarım yaptığını hatırlatan Fatih Belediyesi, caddeye bakan dairelerden, bir defaya mahsus olarak ‘beton asfalt vergisi’ istiyordu. Birçok daire sahibi vergiyi ödedi, Üzel ise mahkemeye gitti. Belediye bu parayı neden istediğini açıklayamayınca, mahkeme ‘paranın ödenmemesine’ karar verdi. Karar, diğer belediyelerin benzer uygulamaları için de emsal olacak.
Yıllarca bir ev hayaliyle yaşadınız. Ve tüm tasarrufunuzla caddeye bakan bir daire aldınız. Ancak bu, sizin için yeni bir ‘vergi’ anlamı taşıyabilir. Çünkü belediyeler, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince, belediye tarafından inşa, tamir ya da genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmayan yollardan yararlanan gayrimenkul sahiplerinden, yol harcamalarına katılım payı isteyebiliyor. Kanuna göre bu pay, bina ve arsalarda vergi değerinin yüzde 2’sini geçemiyor.

‘Bu mükerrer bir vergi’
Fatih Belediyesi de bu yasaya dayanarak, 2002’de Millet Caddesi’ne bakan evlere tebligat gönderdi. Eczacı Üzel’e giden tebligatta beton asfalt vergisi olarak payına 537 milyon lira (537 YTL) düştüğü hesaplandı. Üzel’in avukatı Erdal Doğan, İstanbul 1. Vergi Mahkemesi’nde verdiği dilekçede, müvekkilinin 1994’ten beri aynı dairede emlak, çevre temizlik ve su faturalarına eklenen atık su payı adı altında her tür vergisini düzenli ödediğini, son verginin ise ‘mükerrer’ olduğunu belirtti. Belediyelerin aldıkları vergilerle yol, su gibi temel görevleri yerine getirmek zorunda olduğunu belirten avukat, söz konusu verginin kaldırılmasını istedi.
Dilekçede, ‘beton asfalt’ vergisinin Anayasa ve yasalara aykırı olduğu belirtilerek şöyle denildi: “Normal koşullarda kayıtlı gelire sahip vatandaşın kazancının yüzde 70-71’i vergi olarak ödeniyor. Müvekkilimin ödediği vergilerin bir bölümü genel bütçeye, bir bölümü bağlı olduğu belediyeye gidiyor. Müvekkilimin yalnızca bir konut sahibi olduğu için, tüm vatandaşların hizmetindeki yola dökülen asfalttan sorumlu tutulması hukuka aykırıdır.”

Mahkeme belge istedi
İstanbul 1. Vergi Mahkemesi de belediyeye çeşitli tarihlerde yazı göndererek 208 trilyon 307 milyar liralık onarım yapılan yoldan sadece davacının evinin bulunduğu 40 No’lu parselin mi yararlandığını, harcamaların yoldan yararlanan diğer gayrimenkullere dağıtılıp dağıtılmadığını sordu. Ayrıca binaların bulunduğu yerlerin krokisini istedi.
Ancak belediyeden istediği yanıtı alamadı. Bunun üzerine verilen kararda, “Harcamalara katılma payının dayanağını ortaya koymayan, istenilen bilgi ve belgeleri göndermeyen idarenin vergilendirmesinde isabet görülmemiştir. Bu nedenle söz konusu verginin kaldırılmasına…” denildi.
Belediyelerin hem merkezi idareden vergi payı aldığını hem kendilerinin vergi topladığını belirten avukat Doğan, “Bu vergiler yol yapılması, su boruları döşenmesi gibi işlemler için alınıyor. Millet Caddesi, ana arter. Hastaneler, eczaneler ve fakülte olan işlek bir cadde. Eskiden törenlerde oradan tank geçerdi. 50-60 yıldır beton asfaltlı olduğu bilinir. Milyonlarca aracın kullandığı, milyonlarca insan sirkülasyonu olan bir yol. Sadece caddeye bakan evi olanları cezalandırmak hukuka uygun değil. Fransa’da kentli vergi mükellefinin yola bakan binasının tamiri, boyası belediyece yapılır. Biz de aksine, yola bakanlara yola bakma cezası veriliyor.”

Arama Terimleri:

 

Posted by on 26 Kasım 2010 in Genel

Leave a comment

Bir Cevap Yazın