RSS

Autocad Dosya Kaydet penceresi açılmıyor sorunu !

Ekim 15

AutoCAD veya Autocad Civil 3D de çizim kaydetmek veya açmak istediğiniz zaman File dosya komutundan açmak istediğiniz zaman bazı ne zaman olduğunu henüz anlamadığım durumlarda ekrana bir pencere açılmaz onun yerine komut satırından command lines kaydetmenizi veya seçmenizi ister, buyüzden de çizim dosyanızı seçemez ve bir türlü çalısmaya başlayamazsınız ! çalışsanız bile, istediğiniz yere kaydedemezsiniz dosyanızı.Böyle bir sorunla karşılaşırsanız yapmanız gereken komut satırına filedia yazıp enter yapmaktır. Komut satırın da bu sefer <> içindeki değeri <0> veya <1> isteyecekdir. Bu satırda <1> yapmanız gerekmektedir.<0> seçerseniz; kayıt save ve açma open işlemi komut satırından yapmaya devam eder ki bu istemediğimiz durum ! ,değeri <1> seçerseniz ise kayıtsave ve açmaopen işlemi için yeni bir pencere açar.Böylelikle bilgisayarımızdan istediğimiz dosyayı rahatça seçebilir.İlave bilgi:FILEDIA sistem değişkeni Open ve Save komutları gibi dosya diyalog kutusu kullanan komutların çalışması sırasında diyalog kutusunun açılıp açılmayacağını belirler. Değeri 1 olursa diyalog kutusu açılır. Değeri 0sıfırsa diyalog kutusu gözükmez gerekli path ve seçenekler komut satırından girilir.CMDDIA sistem değişkeni ise diyalog kutusu içeren komutların çalışırken diyalog kutusu kullanıp kullanmayacağını belirler. Değeri 1 olursa komutlar çalışırken diyalog kutusu açılır. Eğer değeri 0sıfır sa komutlar çalışırken gerekli parametreler komut satırından girilir.Ayrıca bu sistem değişkenlerini hiç değiştirmeden anlık olarak müdehale etmemize yarayan operatörlerde mevcut.Örneğin FILEDIA değişkeni 0 olduğu zaman diyalog kutusu kullanmamız gerekirse komutu çalıştırdıktan sonra komut satırına ~ yazıp onaylamamız yeterli. O aşamadan sonra file diyalog kutusu açılacaktır.Bu tarz bir operatör CMDDIA için de mevcut. Örneğin BLOCK komutunu bir sefere mahsus diyalog kutusu açmadan çalıştırmak istiyoruz diyelim. Bu işlem için CMDDIA komutunu önce 0 yapıp, komutu kullanıp, değişkeni tekrar 1 yapmak oldukça zamhetli bir iş. Onun yerine komutu -BLOCK şeklinde komutun önünde – ekleyerek yazarsak cmddia 1 olduğunda bile diyalog kutusu açılmayacaktır.

Arama Terimleri:

 

Posted by on 15 Ekim 2009 in Genel

6 Comments
 • misafir

  çok çok teşekkür ederim. 

 • Suleyman Rasit

  bu tür püf noktaları amatör kullanıcıları profesyonelleştiriyor çok teşekkürler.

 • Rica ederim. Karşılaştığım sorunları çözünce insanlar yararlansın diye siteye yazıyorum.

 • YigitErgenc

  Autodesk Instructor’ım kendi kendine böyle birşey olmaz,bug diyebiliriz.Açıklama doğru ve benimde bilmediğim bir sorun Autocad 2010da karşılaştım.çözüm yoluda kesinlikle doğru teşekkür ederim. 

 • ali kolyiğit

  autocad 2013 de array komutunda diyalog penceresi açılmıyor. cmddıa komutuna baktım değeri 1. diyalog penceresini açmam için başka ne yapmam gerekiyor

 • Ahmet Selim Hanaylı

  Çok teşekkürler çok faydalı oldu elinize sağlık yazı için.